=Tävlings resultat =

  

 Gösracet 2017

 

  1. Team Finnkampen      Tärnsjö                              Total längd 195 cm
  2. Team LEE77               Östervåla                           Total längd 112 cm

 

 

  Gäddracet 2016

  1. Team Ginka              Östervåla                               Total längd 196 cm
  2. Team Wengrud         Östervåla                               Total längd 168 cm
  3. Team Hedenboys      Tärnsjö                                  Total längd 162 cm

 

Gösracet 2016

  1. Team Reis Söderfors                                Total längd 203 cm (3 fiskar)
  2. Team Nordisk kombination Tärnsjö          Total längd 125 cm (2 fiskar)
  3. Team Zanders Östervåla                          Total längd    80 cm (1 fisk)

 Gäddracet 2015

     1. Team Wengrud                 Östervåla           Total längd  156 cm

     2. Team Lars Rolandz          Östervåla           Total längd    85 cm

     3. Team Andersson              Söderfors           Total längd    82 cm

 

   Gäddracet 2014

     1. Team Wengrud                 Östervåla           Total längd   224 cm

     2. Team Finnkampen            Östervåla           Total längd   186 cm

     3. Team Nordens                  Hedesunda        Total längd   184 cm

 

   Gädda och Gös 2014

     Åter igen ingen vinnare så potten vidare till Gäddracet 2014

 

    Gösracet 2014

     Ingen vinnare så potten vidare till nästa tävling Gädda och gös 2014

 

   Gäddracet 2013

      1. Team Mojje                        Söderfors          Total längd    251 cm

      2. Team Pettersson               Hedesunda        Total längd   199 cm

      3. Team ( Ture ) Limpan       Östervåla            Total längd   179 cm

 

   Gösracet 2013

     1. Smedäng              Söderfors        Gös  4,41 kg

     2. Mats Olsson         Östervåla         Gös  3,12 kg

     3. Sture Östlund        Hedesunda      Gös  2,51 kg

 

      Gäddracet 2012

     1. Markus Blixt             Söderfors     Gädda 6,67 kg

     2. Göran Andersson   Söderfors     Gädda 6,40 kg

     3. Rolf Gustavsson    Östervåla       Gädda 5,69 kg

      

    Gädda och Gös 2012

     Det blev ingen vinnare så potten går vidare till Gäddracet 2012.

 

 

    Gösracet 2012

 

     1. Andreas Strömberg   Östervåla    Gös 2,12 kg

     2. Sudden                                           Gös 1,53 kg

     3. Stefan Elmqvist          Söderfors   Gös 1,36 kg

    Gäddracet 2011

 

   1. Markus Lööf           Hedesunda      Gädda 6,54 kg

    2. Göran Danielsson  Söderfors        Gädda 6,00 kg

    3. Albin Reis               Söderfors        Gädda 5,81 kg

 

   Gädda och Gös 2011

 

    Det blev ingen vinnare i tävlingen så potten går vidare till Gäddracet 2011.

 

 

    Gösracet 2011

 

   1.   Pelle Andersson               Hedesunda         Gös 3,13 kg

   2.   Kenneth Jonsson             Östervåla             Gös 2,86 kg

   3.   Rolf Gustavsson              Östervåla             Gös 2,57 kg

  

 

 

   Gädd Racet 2010

  1. Jonas Olsson                        Östervåla            Gädda 6,40 kg
  2. Mats (Sumpen) Sundberg    Hedesunda        Gädda  5,30 kg
  3. Jonny Sundgren                    Hedesunda        Gädda  5,00 kg

  

   Gädda och Gös 2010

 

  1. Rolf Östman             Hedesunda        Gös 1,43 kg Gädda 6,43 kg
  2. Jonny Sundgren       Hedesunda        Gös 1,18 kg Gädda 4,86 kg
  3. Mojje                         Söderfors           Gös 1,55 kg Gädda 1,43 kg

  

   Gösracet 2010

 

  1. Patrik Hurtig                Söderfors          2,73 kg
  2. Niclas Axelsson         Söderfors          2,06 kg
  3. Niclas Reis                 Söderfors          1,83 kg

 

   Gäddracet 2009

  1. Niklas Blixt                    Söderfors          7,35 kg
  2. Ingmar Hardin              Söderfors          6,85 kg
  3. Stefan Engblom          Hedesunda        6,35 kg

   Gädda och Gös 2009

 

   Det blev ingen vinnare i tävlingen så potten går vidare till Gäddracet 2009.

 

    Gösracet 2009

  1. Lasse Eriksson             Ginka                  4,97 kg
  2. Karsten Andersen         Söderfors          3,82 kg
  3. Lasse Lööf                    Hedesunda        2,67 kg
  4. Hasse Andersson         Östervåla           2,23 kg